TOP-2.1.3-16 „Települési környezetvédelmi infrastruktúrafejlesztések”
Pályázati konstrukció: TOP-2.1.3-16 „Települési környezetvédelmi infrastruktúrafejlesztések”
Projekt azonosítószáma: TOP-2.1.3-16-GM1-2021-00059
Projekt címe: Települési környezetvédelmi infrastruktúra-fejlesztése Mecséren
Kedvezményezett neve: MECSÉR KÖZSÉG ÖNKORMÁNYZATA
Kedvezményezett címe: 9176 Mecsér, Fő utca 1.
Konzorciumi partner: Győr-Moson-Sopron Vármegyei Önkormányzati Hivatal
Elnyert támogatás: 66 176 400 Ft
Projekt zárása: 2023.09.30.
Támogatás intenzitása: 100%
Finanszírozó alap: ERFA
Projekt célja és tartalma:
A felhívás célja az intelligens, fenntartható és inkluzív növekedés uniós stratégiával, valamint a „Magyarország Partnerségi Megállapodása a 2014–2020-as fejlesztési időszakra” c. dokumentumban ismertetett, az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodás, a kockázatmegelőzés-, és kezelés előmozdítása 5. számú EU Tematikus Céllal összhangban a települések belterületi csapadékvíz elvezetési, -gazdálkodási rendszerének kialakítása, fejlesztése, környezetbiztonságának növelése, környezetiállapotának javítása, a belterületek ár-, belvíz- és helyi vízkár veszélyeztetettségének csökkentése, a felszíni vizeink minőségének javítása, a további környezeti káresemények megelőzése. A fejlesztésekesetében a cél a belterületre hullott csapadékvizek és felszín alól előtörő fakadó vizek rendezett és kártétel nélküli elvezetése, a belterületen áthúzódó vízfolyások és belvízcsatornák, belvíz elvezetőrendszerek rendezése és a települések belterületének védelme a külterületeken keletkezett vizek károshatásaitól.
Az általunk megvalósítani kívánt beruházás fő célja, a Települési környezetvédelmi infrastruktúra-fejlesztések című TOP-2.1.3-16 pályázati felhívás célkitűzéseivel összhangban, az érintett településen alapvetően helyi léptékben felmerülő és megoldható környezeti problémák kezelése.
A tervezett beruházás az elavult, illetve hiányzó csapadékvíz-elvezető rendszer teljes kiépítését hozhatja el. A végcélnak tekintett összehangolt vízelvezető rendszer kialakításával a területet elöntő csapadékvizek előfordulási valószínűsége csökkenni fog. A talajvízszint emelkedése megszűnik, a lakóépületek vizesedése megáll. Az esetlegesen felvizesedett falak kiszáríthatók lesznek. A víz tartózkodási idejének lerövidítésével csökken a pangó vizek kialakulásának valószínűsége.
További cél a hordalékfogás, illetve a lokalizációs művek feliszapolódásásának megakadályozása. Ezek rendszeres karbantartása, kotrása fontosabb, mint a másod- és harmadrendű vonalas létesítmények külterületi szakaszain, mert egy nagy intenzitású vagy nagyobb mennyiségű csapadék a korábban lerakódott hordalékot is magával ragadja és a belterületi problémákat (hordalék lerakódás a belterületen) fokozza.
A belterületi és külterületi vízrendezés kapcsolata azért fontos, mert a belterületen összegyűlő csapadékvíz befogadója külterületi közcélú létesítmény, a Mályvás-ér, amelyek vízitársulati üzemeltetésben van. Megfelelő külterületi kapcsolatok nélkül nem lehet hatékony a belterületi csapadékvíz elvezető rendszer, ezért a külterületi kapcsolódásokat is jól meg kell tervezni, ki kell építeni és ezeket a létesítményeket is fent kell tartani.
A fentiekben leírt célok segítségével egyértelműen megállapítható a projekt illeszkedése a Győr-Moson-Sopron megyei Területfejlesztései Program (MTP), illetve Integrált Területi Programhoz (ITP).
A megvalósuló infrastruktúra fejlesztés által javul a települési környezet, amely hozzájárul a gazdasági tevékenységek és vállalkozások ösztönzéséhez, valamint kedvezőbb életminőséget biztosít, így segíti a népességmegtartást.
Közreműködő szervezet: Magyar Államkincstár Győr-Moson-Sopron Vármegyei Igazgatósága
Projekt zárása: 2023.09.30.
Mérföldkövek:
II. Szakmai előrehaladás (pdf fájl letöltése)
III. Szakmai előrehaladás (pdf fájl letöltése)
I.- IV. Szakmai előrehaladás (pdf fájl letöltése)
Záró mérföldkő:
I.-V. Szakmai előrehaladás (pdf fájl letöltése)
Fotódokumentáció (pdf fájl letöltése)
Fotódokumentáció teljes készültség (pdf fájl letöltése)